APEL WOJEWODY LUBELSKIEGO❗️

Lech Sprawka zaapelował do mieszkańców województwa lubelskiego o samodyscyplinę.
Jak dodał wojewoda, trzecia fala pandemii wirusa SARS – CoV-2 nabiera tempa.

Wideo poniżej ⬇️⬇️

https://fb.wat ch/4gl3qggj1k/

——— Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Województwa Lubelskiego,
zwracam się z apelem związanym z obecną sytuacją epidemiczną.

Trzecia fala pandemii wirusa SARS-CoV-2 napiera tempa. W naszym województwie dynamika wzrostu zakażeń jest znacznie niższa niż w innych regionach kraju, niemniej jednak jest tendencja wzrostowa. Ponadto, wzrasta liczba osób hospitalizowanych: w niedzielę przybyło 36 osób, dzisiaj kolejne 63. Oznacza to, że zarówno zaraźliwość, jak zjadliwość, szczególnie nowej mutacji koronawirusa jest na tyle wysoka, że wymusza konieczność bardzo zdyscyplinowanych działań w wymiarze indywidualnym i zbiorowym.

Dlatego też, zwracam się do wszystkich Państwa z prośbą o dużą samodyscyplinę – sami zdecydujemy o tym, czy zahamujemy wysoką dynamikę wzrostu zakażeń oraz osób hospitalizowanych, czy też nie. Bardzo proszę o przestrzeganie zasady: dezynfekcja, dystans społeczny, maseczka, a także o to, aby nie zwlekać z kontaktem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy pojawiają się objawy, szczególnie grypopodobne. Proszę o szybki kontakt z lekarzem i niebronienie się przed skierowaniem na badania, bo tylko szybka i skuteczna izolacja osób zakażonych zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Proszę również o maksymalne ograniczenie aktywności poza domowej i poza zawodowej. Róbmy tylko to, co niezbędne w sensie kontaktu społecznego.

Ponadto, zwracam się z prośbą do wszystkich instytucji, jednostek samorządu terytorialnego, zakładów pracy, różnych organizacji o powstrzymanie się przed – w tej chwili niekoniecznymi – dużymi spotkaniami na rzecz kontaktu zdalnego. Rozprzestrzenianie się wirusa ma miejsce m.in. właśnie poprzez spotkania organizowane na różnych poziomach różnych instytucji.

Zwracam się z bardzo serdeczną prośbą do lekarzy POZ, abyście Państwo zachęcali swoich pacjentów do otwartego kontaktu z Wami, ale również przełamywanie barier w chęci poddania się badaniom laboratoryjnym. System badań laboratoryjnych w naszym województwie jest drożny, dlatego zachęcam do szybkiej identyfikacji osób zakażonych, a w ślad za tym, do ich izolacji.

Zwracam się także do wszystkich osób, które podchodzą sceptycznie do tego, czy mamy zjawisko pandemii, czy też nie. Szanowni Państwo, w ramach zgodnego współżycia społecznego pozwólcie innym stosować się do obowiązujących zasad. Nie propagujcie postulatów znoszenia czy łamania ograniczeń. Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem. Im większa teraz będzie samodyscyplina, tym większą mamy szansę na skrócenie czasu obowiązywania ograniczeń i spędzenia – w miarę spokojnego – Świąt Wielkanocnych.

Całą społeczność województwa lubelskiego proszę o samodyscyplinę. Jest szansa na to, żeby w naszym regionie nie powtórzyła się druga fala z przełomu października i listopada 2020 roku. Mamy szansę na ograniczenie skali zakażeń i osób hospitalizowanych, a w ślad za tym również zgonów. Jednak tylko i wyłącznie wspólnym działaniem jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć.

Dziękuję! ———