Kilka worków śmieci udało się zebrać podczas akcji „Operacja Czysta Rzeka 2021”❗️

W sobotę 10 kwietnia harcerze z 2. Łukowskiej Gromady Zuchowej „Słoneczni Wędrowcy” postanowili posprzątać zlokalizowaną w centrum miasta rzekę Krznę, a także bulwar.
Harcerską akcję poprzedził cykl zbiórek na temat ochrony środowiska, segregacji śmieci oraz recyklingu. Natomiast w sobotę zuchy bardzo zaangażowały się w akcję i starały się jak najlepiej wykonać powierzone im zadania. Wszyscy postawili na rozwijanie potrzeby dbania o środowisko, co argumentowano tym, że człowiek jest przecież częścią przyrody. Każdego harcerza powinna cechować wrażliwość na otaczającą naturę, a on sam. konsekwentnie przyczyniać do jej ochrony.
– Wierzymy, że prowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na przyszłość naszej planety oraz zachęcą naszych mieszkańców do niezaśmiecania naszego miasta – podsumowują sobotnie sprzątanie rzeki harcerze. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy docenią naszą pożyteczną inicjatywę i za rok będzie nas więcej – dodają.
Sprzątanie bulwaru nad Krzną oraz samej rzeki przebiegło według ustalonego planu z zachowaniem względów bezpieczeństwa. Dzięki pomocy burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego oraz Anny Czerskiej z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Łukowie harcerze otrzymali kolorowe worki do segregacji odpadów oraz rękawiczki. Udało im się posprzątać około kilometrowy odcinek rzeki oraz bulwar.
Akcję „Operacja Czysta Rzeka 2021” koordynowali pwd. Nina Dudzińska-Chruściel i pwd Sebastian Romańczyk. Wcześniej do działań włączyła się 28. Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Stopy „z Międzyrzeca Podlaskiego.