Wczoraj 11 maja 18-latek z Łukowa poruszający się hulajnogą elektryczną ulicą Ławecką został zatrzymany przez funkcjonariuszy drogówki za złamanie przepisów ruchu drogowego. Nastolatek nie tylko jechał po jezdni, mimo braku drogi rowerowej, ale również znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość dla hulajnóg elektrycznych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli na danym odcinku drogi nie ma drogi rowerowej ani pasa ruchu dla rowerów, użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien poruszać się chodnikiem z prędkością zbliżoną do tempa pieszego. Tymczasem 18-latek poruszał się po jezdni z prędkością 41 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h.
Policja: brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności
Podczas kontroli drogowej młody łukowianin tłumaczył funkcjonariuszom, że posiada prawo jazdy, jednak nie zna przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych. Przyznał również, że był świadomy, iż porusza się z dużą prędkością, ale nie zdawał sobie sprawy z jej ograniczenia dla tego typu pojazdów.
W związku z popełnionymi wykroczeniami, policjanci nałożyli na 18-latka mandat karny w wysokości 500 złotych.
Przeczytaj również: Kronika kryminalna: Włamania, wypadki z udziałem nieletnich i narkotyki.
Apel policji do użytkowników e-hulajnóg
Sytuacja ta jest kolejnym przykładem braku wiedzy o przepisach wśród użytkowników hulajnóg elektrycznych. Policja przypomina, że tego typu pojazdy są obecnie pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, ale ich kierujący należą do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu, czyli osób szczególnie narażonych na skutki wypadków.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby pełnoletnie bez dodatkowych uprawnień, natomiast osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
Dodatkowo przypomina się, że hulajnogą nie wolno przewozić innych osób, zwierząt ani przedmiotów, nie można też jeździć pod wpływem alkoholu.
Bezpieczniej, znaczy wolniej
Policja apeluje o rozwagę na drogach i respektowanie przepisów ruchu drogowego – także przez użytkowników e-hulajnóg. Szybka jazda nie tylko naraża życie kierującego, ale również może stwarzać zagrożenie dla pieszych, szczególnie na chodnikach i przejściach dla pieszych.