Zbliżające się wybory samorządowe przywodzą ze sobą konieczność szczegółowego przedstawienia programów wyborczych przez kandydatów na fotel burmistrza.
W tym kontekście w dniu 11 stycznia, obecny Burmistrz Miasta Łuków, Piotr Płudowski w towarzystwie swojego zastępcy, Mateusza Popławskiego, złożył wizytę w Hrubieszowie, gdzie od maja ubiegłego roku istnieje nowoczesna, kryta pływalnia. Podczas spotkania z Burmistrzem zapytaliśmy o jego plany związane z ewentualnym wybudowaniem krytej pływalni w Łukowie.
Gdzie planowana inwestycja lub rozbudowa krytej pływalni w Łukowie mogłaby mieć miejsce?
Moim zdaniem dzisiejsza lokalizacja w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Siedleckiej jest najwłaściwsza. W sąsiedztwie jest duża ilość miejsc parkingowych, istnieją niezbędne przyłącza wody, gazu, ciepła i energii elektrycznej, co warto wykorzystać podczas prac projektowych i później przy budowie nowego budynku, lub skrzydła. Do zastanowienia jest natomiast wielkość ingerencji w konstrukcje dzisiejszej pływalni. Przykład podobnej inwestycji w Siedlcach pokazuje, że czasem lepiej jest rozebrać budynek do gołych ścian i budować wszystko od nowa. Podobnie postąpiliśmy w Łukowie w przypadku budowy sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2.
Skąd zostana pozyskane środki na rozbudowę?
Nie ukrywam, że musimy mieć wiele źródeł finansowania budowy nowej pływalni. Naturalnym jest finansowanie tej inwestycji z budżetu Miasta, lecz dużo energii zamierzam poświecić na szukanie wszelkich możliwych dofinansowań. W tym celu, w ciagu najbliższych tygodni zaplanowałem z moim zastępcą Mateuszem Poplawskim odbycie kilku spotkań na wysokim szczeblu. Dofinansowanie jest możliwe, a nawet bardzo realne, czego przykładem jest właśnie Hrubieszów. Ponadto Rząd szykuje zmiany finansowe w temacie dochodów dla samorządów, dodatkowo otwierają się przed nami fundusze rządowe. Nowa kryta pływalnia wpisana jest także w strategie rozwoju ponadlokalnego naszego miasta, z której mamy pozyskać w przyszłości fundusze unijne.
Jaki jest przewidziany koszt dla Miasta utrzymania takiego obiektu?
Odpowiem na to pytanie nieco inaczej. Utrzymanie w 2022 r. istniejącej pływalni przy ul. Siedleckiej kosztowało nas ponad 1,2 mln zł, zaś osiągnięty przychód przy 39 tys. osób korzystających z „Delfinka” w ciagu 12 miesięcy to niewiele ponad 260 tys. zl. To publiczne dane udostępniane przez nasz OSiR. W rozmowach z burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska usłyszeliśmy, iż przychód ich pływalni od maja do końca 2023 r. zaplanowany został na kwotę 1 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, jaka finalnie będzie to kwota, aczkolwiek już teraz można założyć, iż utrzymanie nowego obiektu w Łukowie bilansowałoby się zdecydowanie lepiej, niż utrzymywanie starej pływalni bez atrakcji.
A tak między „wierszami” Panie Piotrze, z którym kandydatem w drugiej turze, jeśli oczywiście do niej dojdzie, chciałby się burmistrz zmierzyć?
Nie chciałbym wypowiadać się w chwili obecnej na temat przewidywań. To mieszkańcy zadecydują o wynikach kwietniowych wyborów, a ja każdy wynik przyjmę z pokora i ze zrozumieniem.
Panu Piotrowi Płudowskiemu, serdecznie dziękujemy za konstruktywną rozmowę, dodatkowo przypominamy, że podczas jubileuszowego spotkania Stowarzyszenia Przyjazny Łuków, Bartłomiej Bryk – kandydat na burmistrza z ramienia partii PiS, przedstawił projekt: Nowoczesny Park Wodny w Łukowie.
Czekamy na odsłonięcie „kart”, jeżeli chodzi o program wyborczy, pozostałych dwóch kandydatów na fotel burmistrza : Przemysława Wereszczyńskiego i Ireneusza Goławskiego.