W ramach Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025, mieszkańcy będą mieli okazję wybrać spośród siedmiu projektów, które uzyskały pozytywną ocenę Zespołu ds. budżetu obywatelskiego działającego przy Urzędzie Miasta Łuków.
Głosowanie nad tymi inicjatywami odbędzie się w okresie od 9 do 23 września bieżącego roku. Wcześniej, wszystkie propozycje, które napłynęły od mieszkańców od 5 do 19 sierpnia, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, zostały poddane szczegółowej ocenie.
Poniżej prezentujemy projekty, które uzyskały akceptację oraz ich uzasadnienia, wskazane przez samych mieszkańców, a także lokalizacje planowanych inwestycji:
1. Łuków nasze miasto – tu się dzieje!
(Cykl 12. wydarzeń tematycznych, m.in. wspólne czytanie z Dziadkami, warsztaty kulinarne dla par, zajęcia sportowe z okazji Dnia Dziecka i Dnia Ojca, warsztaty i targi rękodzieła oraz wakacyjne biesiadowanie).
2. Murale – pomalujmy miejskie budynki.
(Projekt zakłada wykonanie 3 murali – wielkoformatowych malowideł, na ścianach wybranych budynków miejskich: Szkoły Podstawowej nr 1; Szkoły Podstawowej nr 5; oraz ściany po trybunie na pływalni letniej „Delfin” Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie).
3. Skatepark – dobry pomysł dla miasta.
(Rozbudowa skateparku ma na celu stworzenie miejsca, gdzie pasjonaci sportów miejskich będą mogli rozwijać swoje umiejętności, spędzać czas aktywnie oraz integrować się ze społecznością sportów miejskich).
4. Pakiet startowy dla Kota.
(Chipowanie i kastracja kotów znalezionych, bezdomnych i wolno bytujących są bardzo potrzebne. Skala problemu jest ogromna i należy podjąć działania mające na celu ograniczenie populacji oraz ograniczyć bezdomność kotów).
5. Budowa szaletu miejskiego w Łukowie.
(W mieście Łukowie jest bardzo mało toalet publicznych. Mieszkańcy Łukowa oraz osoby przyjezdne skarżą się na ich brak. Chcąc skorzystać z toalety są zmuszeni do odwiedzania urzędów i innych instytucji aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne).
6. Podświetlany napis ŁUKÓW.
(Wykonanie i montaż dużego, podświetlanego napisu z nazwą miasta, na wzór istniejących w innych miastach w kraju i w Europie (np. we Wrocławiu, Olsztynie, Amsterdamie czy Nicei). Napis z wyrazem ŁUKÓW zlokalizowany byłby w miejscu „radzieckiego” pomnika, który w przeszłości stał w parku miejskim. Ustawienie napisu ŁUKÓW zwiększyłoby atrakcyjność miasta, szczególnie wśród młodszych osób).
7. Zimna Woda cały rok – zwiększenie atrakcyjności Zalewu Zimna Woda poprzez budowę saun oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów i nart biegowych.
(Obiekt ten posiada ogromny potencjał pod względem turystyczno-rekreacyjnym, jednak ze względu na krótki sezon letni, pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Proponowane jest ustawienie mobilnej sauny, wykonanej z drewna modrzewiowego lub świerkowego o wymiarach min. 400cm długości, szerokości min. 200cm, wysokości min. 220cm, która pomieści min 10 osób jednocześnie oraz drugiej mniejszej sauny o wymiarach min. 230 cm długości, mogącej pomieścić komfortowo min. 6 osób jednocześnie. Ustanowienie wypożyczalni rowerów na terenie Kompleksu Zimna Woda, wypożyczalni nart biegowych, które w okresie zimowym będą służyły mieszkańcom do pokonywania leśnych ścieżek, tych samych które są wykorzystane do jazdy na rowerze czy biegania).
Dodatkowo, w tym roku złożono także projekt dotyczący budowy fontanny podświetlanej w kształcie amonitów na Placu Solidarności i Wolności. Jednak propozycja ta nie spełniła wymogów merytorycznych i nie została zakwalifikowana do głosowania.
Przypominamy, że w ubiegłym roku z projektu Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy miasta postanowili wykorzystać na inwestycję w zielony Łuków.
Teraz mieszkańcy Łukowa zdecydują, które z wybranych projektów znajdą się w uchwale budżetowej miasta na 2025 rok. Głosowanie odbędzie się zarówno drogą internetową, jak i tradycyjnie, poprzez złożenie głosu w specjalnie przygotowanej urnie w Urzędzie Miasta przy ul. Piłsudskiego 17.