W poniedziałek 20 października 2025 roku w Starostwie Powiatowym w Łukowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono oficjalne wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Powiatu Łukowskiego.
W konferencji udział wzięli:
Przewodniczący Rady – Jacek Krzyszczak
Członek Zarządu – Włodzimierz Wolski
Sekretarz Powiatu – Jerzy Siwiec
Młodzież decyduje – nowa rada powiatu
Proces powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Łukowskiego rozpoczął się na mocy uchwały nr XXI/127/2025 Rady Powiatu Łukowskiego z dnia 29 lipca 2025 r. Celem powstania rady jest aktywizacja młodzieży, kształtowanie postaw obywatelskich oraz włączenie młodych ludzi w proces podejmowania decyzji na szczeblu samorządowym.
Do przeprowadzenia wyborów utworzono osiem okręgów wyborczych, które zlokalizowano w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu łukowskiego. Liczba mandatów w danym okręgu uzależniona była od liczby uczniów – przyjęto zasadę jednego mandatu na około 200 uczniów. Uczniowie mieszkający w powiecie łukowskim, ale uczący się poza jego granicami, mogli oddać głos w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.
Wyniki wyborów – kto zasiądzie w młodzieżowej radzie?
W okręgu nr 1, obejmującym I LO im. T. Kościuszki w Łukowie, wybrano czterech radnych:
- Krystian Onopiuk – 246 głosów
- Samuel Dawid Dul – 219 głosów
- Mikołaj Wiśniewski – 161 głosów
- Filip Grom – 85 głosów
W okręgu nr 2, czyli IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie, mandat uzyskali:
- Alicja Kulczak – 140 głosów
- Wiktor Gawryś – 84 głosy
Z kolei w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie (okręg 3) do rady weszli:
- Nikola Chmielewska – 133 głosy
- Bartosz Burdon – 119 głosów
- Piotr Majak – 58 głosów
- Paweł Młynarczyk – 55 głosów
- Krystian Mazur – 44 głosy
W okręgu nr 4 – Zespół Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie oraz Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I stopnia – mandat zdobyli:
- Anna Dębińska – 157 głosów
- Mikołaj Dzido – 78 głosów
- Alicja Wiśniewska – 35 głosów
Kolejny okręg – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie – wyłonił pięciu reprezentantów:
- Natalia Wiśniewska – 85 głosów
- Jakub Jóźwiak – 58 głosów
- Julia Jaworska – 57 głosów
- Adrian Celiński – 56 głosów
- Alicja Sulej – 50 głosów
W Zespole Szkół im. gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie (okręg 6) zwyciężyła Wiktoria Strzyżewska, zdobywając aż 160 głosów.
Z kolei w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym (okręg 7) wybrano Jakuba Bogdańskiego, który uzyskał 40 głosów.
Ostatni, ósmy okręg obejmuje Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim, którego wyniki zostaną ogłoszone wkrótce po zakończeniu weryfikacji protokołów wyborczych.
Młodzieżowa Rada – głos młodych w samorządzie
Nowo powołana Młodzieżowa Rada Powiatu Łukowskiego ma być przestrzenią dialogu, w której młodzież będzie mogła wyrażać swoje opinie i potrzeby. Rada ma również inicjować działania społeczne, kulturalne i ekologiczne, współpracować z samorządami uczniowskimi oraz brać udział w wydarzeniach organizowanych przez Powiat Łukowski.
Podczas konferencji Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Krzyszczak podkreślił, że samorząd powiatowy chce wspierać młodych w rozwijaniu kompetencji obywatelskich, odpowiedzialności i umiejętności współpracy.
Młodzi radni złożą ślubowanie i rozpoczną kadencję podczas pierwszej inauguracyjnej sesji, która planowana jest na listopad 2025 roku.






































