Powiat Łukowski oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łukowie ogłaszają ponowny nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na rok 2024, skierowanego do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Program ten jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego i adresowany do dorosłych mieszkańców Powiatu Łukowskiego, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, lub są traktowani na równi z takimi orzeczeniami, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art. 5 i art. 62).
Termin składania wniosków upływa 10 września 2024 roku, a nabór rozpoczyna się 27 sierpnia 2024 roku. Celem Programu jest zapewnienie powszechnie dostępnej pomocy poprzez usługi asystenta osobistego, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności oraz aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- Wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej.
- Wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie.
- Wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania.
- Wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Procedura zgłoszenia uczestników Programu:
W celu zgłoszenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
- Kopia orzeczenia o niepełnosprawności/o stopniu niepełnosprawności.
- Karta Zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
- Karta zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
- Podpisana klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Podpisana klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024 Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łukowie.
- Ankieta do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024 (skierowana do osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia).
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć:
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK fizjoterapeuta; lub
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
- osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2024.
Ważne!
- Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu.
- Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
- W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 7, finansowane z innych źródeł.
- Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
- Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatności.
Wypełnione dokumenty wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w jeden z następujących sposobów:
▪ osobiście w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łukowie, ul. Broniewskiego 20/26, 21-400 Łuków;
▪ pocztą na powyższy adres (za datę złożenia dokumentów uznaje się dzień wpływu do PCPR w Łukowie).
Zgłoszenie nie gwarantuje zakwalifikowania do Programu.
Nabór wniosków odbędzie się w terminie od 27 sierpnia 2024 r. do 10 września 2024 r. w godzinach 8:00-14:00.
Kwalifikacja do Programu będzie przeprowadzana na podstawie kolejności zgłoszeń oraz indywidualnej sytuacji osoby z niepełnosprawnością.
Dodatkowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerami telefonów: 25 798 99 13, 509-199-790.
Osoba do kontaktu: Justyna Głodek.