Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to coroczna akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz zapewnienie im skutecznej pomocy.
W tym roku, akcja potrwa od 20 do 26 lutego i jest związana z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ofiarom przestępstw zostaną udzielone bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne, które będą dostępne w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porady będą udzielane przez prokuratorów, asystentów sędziów, referendarzy, adwokatów, radców prawnych, aplikantów, psychologów, kuratorów sądowych oraz innych specjalistów.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą miały również możliwość skorzystania z porad udzielanych przez policjantów w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Łukowie przy ul. Międzyrzeckiej 9 w godzinach 7:30 – 15:30. Szczególnie w dniu 22 lutego, w Międzynarodowym Dniu Ofiar Przestępstw, specjaliści z policji będą udzielać porad zainteresowanym osobom aż do godziny 20.00.
Akcja Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat potrzeb ofiar przestępstw oraz zwiększenie ich dostępu do skutecznej pomocy. Celem akcji jest także zachęcenie ofiar przestępstw do zgłaszania popełnionych na nich przestępstw oraz do skorzystania z pomocy prawników, psychologów i innych specjalistów.
Masz prawo do otrzymania pomocy prawnej i wsparcia.
W Polsce, ofiary przestępstw mają prawo do otrzymania pomocy i wsparcia, zarówno na etapie zgłoszenia przestępstwa, jak i w czasie postępowania sądowego. Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem powinny wiedzieć, że mają prawo do bezpłatnej pomocy prawnej oraz psychologicznej, która może być udzielona przez specjalistów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
info: KPP Łuków