W miniony piątek, 17 listopada w gmachu Muzeum Regionalnego w Łukowie odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „A to ludowe i polskie właśnie … Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa”.
Mieczysław Gaj, utalentowany artysta, wcielił w życie swoją pasję, tworząc setki rzeźb i płaskorzeźb, które podbiły serca miłośników sztuki na całym świecie. Jego dzieła znalazły swoje miejsce w renomowanych muzeach zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także w prywatnych kolekcjach. Nie do przecenienia była rola jego żony Czesławy, która nie tylko wspierała męża, ale również wzbogacała jego prace bogatą polichromią.
Wspólnie, jako para twórcza, prowadzili pokazy i warsztaty, inspirując najmłodszych do zachowania tradycji rzeźbiarskich regionu. Na ekspozycji muzealnej można podziwiać zarówno rzeźby o tematyce świeckiej, jak i sakralnej, pełne wyrazu i unikalnego stylu artysty.
Wernisaż zgromadził nie tylko wielbicieli sztuki ludowej, ale także innych twórców ludowych, rodzinę oraz przyjaciół Mieczysława Gaja. Wydarzenie to nie tylko poświęcone było twórczości samego artysty, lecz także stało się okazją do premiery najnowszej publikacji Muzeum Regionalnego w Łukowie, noszącej tytuł identyczny z wystawą – „A to ludowe i polskie właśnie … Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa”.
Książka dokumentuje dotychczasową działalność twórczą Mieczysława Gaja i nie jest dostępna w sprzedaży. Została hojnie podarowana bibliotekom, ośrodkom kultury i szkołom z powiatu łukowskiego. Pozostałe egzemplarze znalazły drogę do rąk zaintrygowanych czytelników.
Dodatkowo wernisażowi towarzyszyło uroczyste wręczenie honorowych odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które zostały przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Zaszczytne wyróżnienia otrzymały Pani Agnieszka Szaniawska i Pani Edyta Sak – wiernie służące muzeum pracownice oraz Pani Elżbieta Sadło – utalentowana twórczyni ludowa. Inicjatywą uhonorowania tych osób zajął się sam Pan Mieczysław Gaj. Wniosek do ministra złożył dyrektor muzeum, Mariusz Burdach, a akt wręczenia dokonał poseł Sławomir Skwarek, przy wsparciu wicestarosty łukowskiego, Janusza Kozioła.
Wystawę pełną eksponatów, będzie można podziwiać w łukowskim muzeum aż do końca lutego 2024 roku. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia muzeum, gdzie historia i sztuka splatają się w niezwykły sposób.