Straż Ochrony Kolei i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy IDEAS NCBR podjęły współpracę, mającą na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji w zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej.
W ramach umowy, AI Shield, stworzonej przez naukowców z IDEAS NCBR, opartej na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji, będzie wspierać ponad 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w efektywniejszym wykrywaniu sprawców przestępstw na obszarze 19 tysięcy kilometrów linii kolejowej.
Podpisane porozumienie pozwoli na wypracowanie odpowiednich narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa szeroko rozumianej infrastruktury kolejowej, w tym do prewencji zdarzeń niepożądanych. Przyczyni się to do zwiększenie skuteczności wykrywania sprawców wykroczeń, dewastacji i innych działań wymierzonych w infrastrukturę kolejową, będącą pod nadzorem Straży Ochrony Kolei
– powiedział Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk.
W ubiegłym roku odnotowano blisko 7400 przestępstw, w tym kradzieże sieci trakcyjnej. Działania AI Shield opierają się na danych udostępnionych przez Straż Ochrony Kolei, mając na celu usprawnienie wykorzystania zasobów, takich jak patrole zmotoryzowane, piesze i mieszane. Oprogramowanie nie tylko wspiera działania prewencyjne, ale również zwiększa wykrywalność sprawców przestępstw na kolei.

Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, skuteczność działań prewencyjnych wzrasta, minimalizując ryzyko kradzieży sieci trakcyjnej, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów. Współpraca między Strażą Ochrony Kolei a IDEAS NCBR stanowi krok w kierunku nowoczesnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, mających realny wpływ na bezpieczeństwo transportu kolejowego.
Wsparcie AI w codziennej pracy SOK – jak to będzie działać?
Wsparcie sztucznej inteligencji w codziennej służbie funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei to podejście, mające nie zastąpienie funkcjonariuszy, lecz efektywne wspieranie ich działań. Algorytmy umożliwiają błyskawiczne identyfikowanie optymalnych rozwiązań w konkretnej sytuacji, wykorzystując przy tym dostępne zasoby ochrony. Szczególnie istotne staje się to na obszarze kolejowym, gdzie liczba funkcjonariuszy jest ograniczona, a szybka reakcja może być kluczowa.
Infrastruktura krytyczna, tak jak system kolejowy, operuje na zasobach, które są ograniczone. Decyzje podejmowane przez ludzi czasem stają się schematyczne i przewidywalne dla potencjalnych sprawców przestępstw. Wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji eliminuje te ograniczenia poznawcze. AI potrafi generować nieprzewidywalne plany obronne, co znacznie utrudnia potencjalnym atakującym skuteczne działania, przyczyniając się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na obszarze kolejowym.