Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej serdecznie zapraszają na konferencję historyczną pt. „Jan Stanisław Majewski i Władysław Majewski. Bohaterowie, zapomniani mieszkańcy Łukowa, Adamowa i Stanina w walce o Niepodległą”.
Wydarzenie to, poświęcone znanemu lokalnemu regionaliście i bojownikowi o niepodległość, odbędzie się 13 września 2024 r. (piątek) o godz. 12:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie. Konferencja zostanie wzbogacona o wystawę zdjęć, dokumentów i pamiątek po Janie Stanisławie Majewskim. Wykład poprowadzi Anna Frelek-Chmiel, prezes Fundacji Dziedzictwo i Nowoczesność.
Pamięć o bohaterach
Po konferencji delegacja uda się na cmentarz parafialny w Łukowie, gdzie na grobie rodziców Jana Stanisława Majewskiego zostanie umieszczona tabliczka informująca o wpisaniu tego grobu do „Ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski”, zgodnie z decyzją IPN.
Kim był Jan Stanisław Majewski?
Jan Stanisław Majewski (1899–1941) urodził się w Adamowie, ale swoje życie związał również z Łukowem, Staninem, Ernestynowem i Łaskarzewem. Był regionalistą, historykiem, działaczem społecznym i dziennikarzem. Od najmłodszych lat angażował się w działalność patriotyczną, co było wynikiem wpływu jego ojca, Władysława, który brał udział w strajkach przeciwko rusyfikacji.
Jako młody nauczyciel w wieku zaledwie 16 lat, Jan Stanisław działał na rzecz kultury i edukacji, współtworząc miesięcznik „Gazeta Łukowska” oraz „Kronikę Ziemi Łukowskiej”. Jego walka o wolność zakończyła się tragicznie – został aresztowany podczas II wojny światowej i zginął w obozie Flossenburg w Bawarii. Jego dziedzictwo pozostaje jednak żywe, a jego imieniem nazwano Łukowskie Towarzystwo Regionalne, które przez lata wydawało „Nową Gazetę Łukowską”.