Dnia 1 marca, upamiętniając bohaterskie czyny i ofiary tysięcy Polaków, którzy po II wojnie światowej nie ugięli się przed sowieckim okupantem, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, ten dzień ma na celu zachowanie żywej pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, kontynuując swoją walkę w antykomunistycznym podziemiu.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został oficjalnie ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się upamiętniający Bieg Tropem Wilczym w Gminie Stanin.
Zobacz również: 3 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej.
W podziemiu antykomunistycznym, walczyło od 120-180 tys. Polaków, co stanowiło naturalną kontynuację dążeń niepodległościowych z okresu II Wojny Światowej. Inteligencja, robotnicy, chłopi, młodzież, wszyscy ci, których pchała gotowość do walki o wolną Ojczyznę, znaleźli się w szeregach podziemia, tworząc jedną z największych form oporu przeciwko komunistycznej władzy.
1 marca to symboliczna data, nawiązująca do wydarzeń z 1 marca 1951 roku. Tego dnia, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. To właśnie ich ofiara i poświęcenie stały się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski w obliczu sowieckiej okupacji. Jednak wielu żołnierzy podziemia pozostawało w konspiracji aż do upadku PRL-u, trwając w ukryciu przed reżimem, oddaleni od swoich rodzin i bliskich, których nie mogli spotkać przez długie lata.
Przeczytaj: „Łapki na kierownicę”, Policja rusza z akcją przeciwko korzystaniu z telefonów podczas jazdy.
W obliczu ich postawy, oddania i poświęcenia, wspominamy ich z szacunkiem i wdzięcznością. Ich czyny stanowią fundament niepodległej Rzeczypospolitej.
Cześć i Chwała Bohaterom!