Wielkanoc na Ziemi Łukowskiej to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale także okazja do pielęgnowania lokalnych tradycji i kulinarnego dziedzictwa. Wyjątkowa audycja „Smaki Ziemi Łukowskiej – Wielkanoc na Ziemi Łukowskiej” doskonale pokazuje, jak bogata i różnorodna jest nasza regionalna kultura.
Warsztaty pełne tradycji i kolorów
Wydarzenie zostało zrealizowane w Parisel Palace Hotel Restauracja Wesela Łuków, gdzie już na początku uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych. Była to doskonała okazja, by zobaczyć, jak powstają tradycyjne ozdoby świąteczne, pełne barw i symboliki.

Zajęcia poprowadziła Edyta Sak z Muzeum Ziemi Łukowskiej im. Longina Kowalczyka, która wprowadziła uczestników w świat rękodzieła i wielkanocnych zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Zobacz: Smaki Ziemi Łukowskiej edycja Bożonarodzeniowa
Kulinarne dziedzictwo Kół Gospodyń Wiejskich
Najważniejszą częścią spotkania była jednak prezentacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Łuków oraz gminy Trzebieszów. To właśnie tutaj można było zobaczyć prawdziwą kulinarną pasję, doświadczenie oraz przywiązanie do regionalnych smaków.
W wydarzeniu udział wzięły KGW
KGW w Gręzówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Świdrach, KGW w Dąbiu, KGW w Gołaszynie „Gołaszynianki”, KGW w Trzebieszowie Drugim, KGW w Trzebieszowie Trzeciak, Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszowie Kolonia „Pasjonatki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Karwowie „Karwowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Turowianki” oraz KGW w Dębowicy „Dębowe Dziewczyny”.
Przeczytaj: Smaki Ziemi Łukowskiej edycja Listopadowa z historią w tle
Każde z kół zaprezentowało własne potrawy wielkanocne – od tradycyjnych zup i mięs, po domowe wypieki. Była to nie tylko prezentacja smaków, ale również wymiana doświadczeń i inspiracji między uczestnikami.
Wspólnota i zaangażowanie lokalne
W nagraniu udział wzięli również przedstawiciele władz powiatu – Wicestarosta Sławomir Rzymowski oraz Sekretarz Powiatu Jerzy Siwiec. Obecna była także Młodzieżowa Rada Powiatu Łukowskiego, co pokazuje, że lokalne tradycje są ważne dla wszystkich pokoleń.
To wydarzenie pokazało, jak silna jest wspólnota mieszkańców powiatu łukowskiego oraz jak dużą rolę odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich w podtrzymywaniu tradycji i integracji społecznej.
Wielkanocne smaki, które łączą pokolenia
Audycja „Smaki Ziemi Łukowskiej” to nie tylko film kulinarny, ale przede wszystkim zapis lokalnej tożsamości. To właśnie dzięki takim inicjatywom możemy lepiej poznać tradycje, które tworzą charakter naszego regionu.
Wielkanoc to czas, w którym na stołach królują żurek, biała kiełbasa, mazurki i inne domowe specjały. Każdy region ma swoje własne receptury i zwyczaje, które warto pielęgnować i przekazywać dalej.
A jakie potrawy królują na Waszych stołach? Bez czego nie wyobrażacie sobie świąt Wielkanocnych?





































